spot_img

ذات صلة

جمع

Vyzkoušejte nové řešení pro vaše dokumenty

Mnohdy si lámeme hlavu nad kopami dokumentů a smluv,...

Z tmavé kutice udělali krásné bydlení pro studenty

Když se řekne studentské bydlení, mnozí si jistě představí...

V tomto bytě nenajdete dva stejné kusy nábytku či doplňků

Jak se říká, obuvníkův syn chodí bosý. Takto vypadá...

Staré květináče rozhodně nevyhazujte: Podívejte, co z nich lze vytvořit!

Ozdobte si zahradu za pár drobných. Dekorace jsou neodmyslitelnou součástí...

Tento útulný hobití domeček postavili za neskutečných 3000 £

Získá si vás na první pohled.Jak vystřiženo z filmu...

Stát mění podmínky při hypotéce pro mladé

Pokud jste mladí, máte do 35 let a chcete si vzít hypotéku, připravte se na novinky.

Měli byste to mít jednodušší při jejím vyřizování, ale tříprocentní výši dotace od státu už nezískáte. Vláda totiž schválila novelu zákona o dani z příjmů, kde se počítá s tím, že budete mít možnost si za rok 2018 odečíst finanční náklady z daní.

Toto platí v současnosti
V současnosti totiž platí, že pokud chcete získat hypotéku pro mladé, váš příjem v předchozím kalendářním roce nesmí překročit 1,3 násobek průměrné měsíční hrubé mzdy na Slovensku za první kvartál roku 2017. Hranice příjmu pro vás je od 1. července do 30. září letošního roku 1.166,10 eura. Pokud si hypotéku berou oba mladí manželé či partneři, v úvahu se bere dvojnásobek, tedy jejich příjem nesmí být vyšší než 2.332,20 eura. Zvýhodněné úročení platí jen na prvních 5 let od poskytnutí hypotečního úvěru a jeho výše je stanovena zákonem o státním rozpočtu. Aktuální výše dotace je 3 procenta, přičemž 2 procenta dotuje stát a 1 procento banka.

Co se má změnit nově
Resort financí chce nově podpořit bydlení mladých ne dotovaným zvýhodněním úroků oproti běžné úrokové sazbě, ale rovnou daňovým bonusům. Ten si budete moci uplatnit při ročním zúčtování daně nebo při daňovém přiznání za rok 2018, které podáte v roce 2019 a odečíst si ho z daní, je však třeba mít potvrzení o výši úroků od banky. Vy sami se budete moci rozhodnout, zda si daňový formulář vyplníte sami, nebo vám s tím může pomoci zaměstnavatel.

Nezapomínejte však, že váš průměrný měsíční příjem uvádění v tiskopise, musí být v maximální výši 1,3násobku průměrné měsíční mzdy za kalendářní rok procházející roku, ve kterém byla uzavřena smlouva o úvěru. Získáte zvýhodnění maximálně 50 procent ze zaplacených úvěrů v příslušném zdaňovacím období, maximálně 400 eur ročně. Výše úroků musí být vypočtena z úvěru nejvýše z částky 50 tisíc eur na jednu nemovitost. Nárok na bonus vám může vzniknout během pěti bezprostředně po sobě následujících let, počínaje měsícem, ve kterém začalo úročení úvěru na bydlení.

Na tyto novinky se připravte při hypotékách pro mladé:
400 eur ročně si můžete odečíst z daňového základu: ostatní podmínky pro získání hypotéky zůstávají zatím beze změn
získáte daňový bonus namísto 3% bonifikace úroků: uplatníte si jej buď při ročním zúčtování daně zaměstnavatelem, nebo při podání daňového přiznání
výše úroků musí být vypočtena maximálně z 50 tisíc eur úvěru na jednu nemovitost

spot_imgspot_img